Co to jest szkoda komunikacyjna? – Adwokat Jelenia Góra

Co to jest szkoda komunikacyjna?

co to jest szkoda komunikacyjna 1 e1660240837813

co to jest szkoda komunikacyjna 1 e1660240837813

Co jest szkoda komunikacyjna i czym różni się od wypadku?


Szkoda komunikacyjna to szkoda powstała w wyniku kolizji lub wypadku drogowego. Ze szkodą mamy do czynienia wtedy, gdy w jej wyniku nie ma ofiar w ludziach. Tym właśnie szkoda komunikacyjna różni się od wypadku samochodowego, w którym zgodnie z definicją są ofiary w ludziach.


Jak i komu zgłosić szkodę komunikacyjną?

Sposób zgłaszania szkody zależy od tego, czy zamierzamy dochodzić naprawienia uszkodzonego pojazdu dochodzić z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji, czy z AC. 

Jeżeli zgłaszamy szkodę z OC sprawcy, należy ją zgłosić do jego firmy ubezpieczeniowej. Z kolei jeżeli szkodę zgłaszamy z AC, powinniśmy powiadomić naszego ubezpieczyciela i należ to zribć jak najszybciej.


Ile mam czasu na zgłoszenie szkody z AC?

Kieruj się zasadą im szybciej tym lepiej. Wszystko zależy od zapisów polisy auto casco i tzw. OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Koniecznie sprawdź zapisy, ponieważ zdarza się , iż u niektórych ubezpieczycieli czas na zgłoszeni kolizji to tylko 24 godziny. Sprawdź koniecznie zapisy swojej umowy, bo przekroczenie terminu może wiązać się z uszczupleniem lub nawet odmową wypłaty odszkodowania.

Firma ubezpieczeniowa zaniża lub odmawia wypłaty odszkodowania??

Wyślij wiadomość na adres kontakt@piotrdorniak.pl lub zadzwoń 887 887 995


Co to jest ubezpieczenie OC?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem chroniącym osoby, które mogą zostać poszkodowane wskutek wypadku spowodowanego przez pojazd osoby ubezpieczonej.

A mówiąc prościej, w przypadku kolizji drogowej odszkodowanie wypłaci nam firma ubezpieczeniowa, u której wykupiona ma polisę sprawca wypadku.

Właściwy zakład ubezpieczeń (najczęściej jest to towarzystwo ubezpieczające pojazd sprawcy) wszczyna postępowanie odszkodowawcze w toku którego na podstawie opinii swojego rzeczoznawcy dokonuje analizy zasadności przyznania odszkodowania oraz jego wysokości.

Jeżeli brałeś udział w kolizji lub lub wypadku samochodowym, oprócz roszczenia odszkodowawczego tj. zwrotu kosztów naprawy pojazdu, możesz żądać wypłaty np. zadośćuczynienia.

Czy kosztorysy naprawy pojazdu firm ubezpieczeniowych są rzetelne?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: rzadko! Zakłady ubezpieczeń niechętnie wypłacają pełną kwotę odszkodowania. Często zaniżają kosztorysy naprawy pojazdu lub też nie uznają niektórych uszkodzeń. Z prowadzonych statystyk wynika, iż ponad 90% kosztorysów ubezpieczycieli jest zaniżonych.

Poszkodowani, którzy na ogół nie zdają sobie sprawy z przysługujących im praw w zakresie ubiegania się o należne odszkodowanie, mogą potrzebować pomocy profesjonalnego adwokata. Jako prawnik z wieloletnim doświadczeniem zajmuję się świadczeniem na ich rzecz kompleksowych usług. Przed podjęciem się danej sprawy szczegółowo analizuję wszystkie towarzyszące jej okoliczności. Udzielam klientom fachowych porad prawnych, wskazując im adekwatne w określonym przypadku metody postępowania.

Wspomagam korzystające z moich usług osoby w gromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Przygotowuję także pisma i wnioski procesowe. Na Państwa życzenie podejmę się udziału w mediacjach z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy zdarzenia. Jeśli to działanie nie przyniesie pożądanych efektów w postaci wypłaty świadczenia odszkodowawczego w adekwatnej do stopnia poniesionej szkody wysokości, za zgodą klienta wstępuję na drogę sądową. W trakcie toczącego się procesu reprezentuję interesy pokrzywdzonych, dokładając wszelkich starań, aby w ich sprawie zapadł sprawiedliwy wyrok.

Jeżeli masz wątpliwości co do rzetelności sporządzonej wyceny, skontaktuj się z naszą Kancelarią a my bezpłatnie dokonamy weryfikacji Twoich dokumentów. 

Sprawy odszkodowawcze są jednym z obszarów praktyki naszej Kancelarii. Reprezentujemy Klientów w postępowaniach odszkodowawczych przed firmami ubezpieczeniowymi oraz sądami. Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu.


INNE ARTYKUŁY

Przeczytaj również


  • Kiedy musisz płacić alimenty na dorosłe dziecko
    Kiedy muszę  płacić alimenty na dorosłe dziecko Jesteś rodzicem pełnoletniego dziecka i zastanawiasz się, czy musisz dalej płacić alimenty? A może jesteś pełnoletnim dzieckiem, które nadal […]
  • Do jakiego wieku dziecka trzeba płacić alimenty?
    Obowiązek alimentacyjny w prawie rodzinnym W przepisach z zakresu prawa rodzinnego, jedną z najbardziej fundamentalnych kwestii jest obowiązek alimentacyjny. Jako doświadczony adwokat z Jeleniej Góry, chcę […]
  • Sprawy spadkowe u notariusza
    Jak przyjąć spadek u notariusza Zajęcie się sprawami spadkowymi, a więc formalnym potwierdzeniem praw do spadku, choć nie jest obowiązkowe, prędzej czy później staje się koniecznością. […]