Oryginały czy zamienniki? Zaniżone odszkodowanie z OC! – Adwokat Piotr Dorniak Jelenia Góra

Oryginały czy zamienniki? Zaniżone odszkodowanie z OC!

zamiennik czy oryginal e1660240790834

zamiennik czy oryginal e1660240790834

Czy zakład ubezpieczeń może zwrócić jedynie koszt zakupu zamienników a nie części oryginalnych?

Jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku możesz domagać się od firmy ubezpieczeniowej wypłaty takiego odszkodowania, które pozwoli Ci na przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku. Jest to tzw. zasada pełnego naprawienia wyrządzonej szkody. To od wyboru poszkodowanego zależy czy woli naprawę bezgotówkową w zakładzie naprawczym ubezpieczyciela, czy tez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej.

Każdy poszkodowany może żądać wymiany uszkodzonych części pojazdu na takie same, jakie posiadał wcześniej. 

Niestety bardzo często zakłady ubezpieczeń przy rozliczaniu szkód z OC posługują się cenami części zamiennych twierdząc, że są to części, których producent zaświadczył, że są one tej samej jakości co części oryginalne. 

Nigdy nie wyrażaj zgody na takie rozwiązanie!

 

W praktyce rozróżnia się dwie kategorię części samochodowych zamiennych:

  • Części oryginalne – to części o tej samej jakości jak elementy zastosowane w przy produkcji samochodu oraz które są produkowane zgodnie ze specyfikacjami i normami producenta. Najprościej rzecz ujmując to części zapasowe, które są produkowane na tej samej linii produkcyjnej.
  • Części zamienne porównywalnej jakości, czyli zamienniki – części produkowane przez innych producentów, którzy mogą zaświadczyć, że części te odpowiadają pod względem jakości elementom, które są lub były zastosowane w montażu danych pojazdów silnikowych;

Czy ubezpieczyciel może stosować zamienniki?

Podstawową zasadą przy odszkodowaniach zawsze jest ustalanie jego wysokości według części oryginalnych. Niestety firmy ubezpieczeniowe starają się dość często uniknąć naprawy auta stosując części nieoryginalne.

Na podstawie zdobytego doświadczenia mogę śmiało stwierdzić, iż jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, aby wycena ubezpieczyciela nie była zaniżona w stosunku do rzeczywistych kosztów naprawy. Jeżeli firma ubezpieczeniowa upiera się przy swoim stanowisku, sprawę taka należy skierować do sądu. 

 

Zaniżone odszkodowanie?

Wyślij wiadomość na adres kontakt@piotrdorniak.pl lub zadzwoń 887 887 995