Ile kosztuje porada i pomoc prawna? | Adwokat Jelenia Góra

Ile kosztuje porada prawna?

ile kosztuje porada prawna e1660240814230

ile kosztuje porada prawna e1660240814230

Koszt porady prawnej. Zasady wyceny usług kancelarii prawnych

Prędzej czy później w życiu każdego człowieka nastąpi taka chwila, kiedy będzie zmuszony skorzystać z usług doświadczonego adwokata. Pojawia się wtedy pytanie: ile kosztuje porada prawna? Utarło się stwierdzenie, że skorzystanie z usług prawnika jest dość drogie, co często zniechęca nas skorzystania z usług profesjonalisty. Wbrew powszechnie panującej opinii, skorzystanie z porady prawnej, nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Co prawda każda kancelaria prawna, działająca np. w Jeleniej Górze, ma swoją własną politykę cenową, jednakże ceny za pomoc w formie słownych konsultacji są przystępne praktycznie dla każdego.

Zagadnienia prawne są często bardzo skomplikowane, dlatego też sytuacjach w których nie jesteśmy pewni z jakiego rozwiązania skorzystać, można udać się do profesjonalisty. Od czego zależy cena porady prawnej? W głównej mierze od stopnia skomplikowania sprawy oraz dziedziny prawa jakiej dotyczy. Koszty pomocy prawnej różnią się też w zależności od lokalizacji kancelarii. Są one niższe w mniejszych miastach, takich jak np. Jelenia Góra, niż m.in. w Warszawie.

Kiedy potrzebna jest porada prawna

W jakich sytuacjach można skorzystać z usług adwokata lub radcy prawnego. Na pewno w sytuacji kiedy zamierzamy podpisać umowę lub stworzyć jej projekt. Niewątpliwie pomoc prawnika jest niezbędna w sprawach karnych, w których występujemy jako osoba oskarżona, jak również postępowaniach cywilnych takich jak rozwód, sprawy spadkowe. Wyjątkowo pomocna jest porada prawna doświadczonego adwokata w sprawach odszkodowawczych przeciwko firmom ubezpieczeniowym, które bazując na niewiedzy poszkodowanych w wypadkach i braku znajomości przepisów świadomie zaniżają wysokość należnego odszkodowania. Czasami jedno pismo kancelarii prawnej potrafi zmienić na korzyść klienta stanowisko przeciwnika.

W mojej kancelarii w Jeleniej Górze udzielam porad prawnych klientom w ramach stałej współpracy, jak i osobom zainteresowanym jednorazowym spotkaniem i wsparciem. Podejmując się pomocy, analizuję szczegóły danego przypadku i proponuję rozmówcom różne możliwe strategie postępowania.

Porady prawne Jelenia Góra – jaki jest koszt?

Jaka jest cena porady prawnej udzielanej w kancelarii adwokackiej w Jeleniej Górze? Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, które wpływają na wysokość wynagrodzenia adwokata. Przede wszystkim pod uwagę brany jest stopień skomplikowania sprawy, czyli im sprawa bardziej zawiła, cena będzie wyższa. Koszt porady prawnej będzie również zależny od dziedziny prawa której dotyczy. Jednak mając na uwadze dwa powyższe czynniki, wciąż ciężko jednoznacznie określić, jaki jest koszt pomocy adwokata w formie porady prawnej.

Jednakże uśredniając, można przyjąć udzielenie porady prawnej to najczęściej koszt około 150 zł, a pomoc przy sporządzeniu pisma prawnego, jak na przykład przygotowanie umowy to koszt około 200 do 600 zł. Dla niektórych wydatek kilkuset złotych za sporządzenie umowy, która dostępna jest za darmo w internecie, może wydawać się wysokim wydatkiem.

Jednak skorzystanie z pomocy prawnej, świadczonej np. przez działającą w Jeleniej Górze kancelarię, pozwala uzyskać prawidłowo przygotowane pismo. W swojej praktyce wielokrotnie spotkałem się z sytuacjami, iż umowa została sporządzona na wzorze pobranym z internetu. Ilość błędów prawnych w niej się znajdujących a co za tym idzie konsekwencje dla stron zawartej umowy są bardzo dotkliwe. Zdarzały się sytuację, iż wskutek nieprawidłowych zapisów umowy, klienci byli narażeni na straty wysokości kilku a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie mówiąc już o stresie nieprzespanych nocach. W obliczu takich konsekwencji wydatek na porady prawne świadczone przez kancelarię w Jeleniej Górze i sporządzenie umowy przez profesjonalistę jest niskim kosztem.

Ile kosztuje prowadzenie sprawy przed sądem?

Porada prawna koszt

Podstawową stawkę za pomoc adwokata wyznacza rozporządzenie ministra sprawiedliwości, zarówno dla radców prawnych (Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1349), jak i adwokatów (Dz.U. z 2002 r. nr 163, poz. 1348). To swoisty fundament, który zawsze stanowi podstawę do wzajemnych uzgodnień z klientem.

W sprawach cywilnych, sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, stawki minimalne są uzależnione od wartości przedmiotu sporu (roszczenia). W zależności od wartości przedmiotu sporu tzw. w.p.s. koszty, z jakimi wiąże się pomoc prawna świadczona przez kancelarię w Jeleniej Górze, wynoszą:

  • do 500 zł – 90 zł;
  • powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł;
  • powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;
  • powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;
  • powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;
  • powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;
  • powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;
  • powyżej 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – 15 000 zł;
  • powyżej 5 000 000 zł – 25 000 zł.

Przykład:

Jeżeli dochodzisz przed sądem zapłaty od pozwanego kwoty 2000 zł, to w wyroku zasądzającym, wynagrodzenie dla Twojego adwokata wyniesie 900 zł. Tą kwotą sąd obciąży druga stronę, czyli przegranego przeciwnika.

W przypadku wygrania procesu sąd zasądzi również na rzecz wygranego zwrot wszystkich poniesionych kosztów sądowych, takich jak np. opłata za wpis sądowy.

Wyżej wymieniona stawki minimalne nie są jednak wyznacznikiem dla klienta lecz dla sądu i to w przypadku spraw z urzędu oraz zasądzania wynagrodzenia wg. tzw. „norm przepisanych”. Co to oznacza? Konkretny prawnik może w oparciu o powyżej wskazane kwoty ustalić swoje wynagrodzenie za pomoc prawną, jednak nie musi tego robić. Wiele zależy od indywidualnej umowy z klientem, w której zawarte są ustalenia dotyczące zarówno wynagrodzenia, jak i ogólnych zasad współpracy.

Przygotowany na potrzeby kancelarii cennik uwzględnia różne usługi. Zawarte tam stawki mają jednak charakter wyłącznie orientacyjny. O tym, ile faktycznie będzie kosztować porada prawna udzielona przez pracownika kancelarii w Jeleniej Górze, decyduje bowiem szereg czynników, takich jak np. stopień skomplikowania sprawy czy też wysokość roszczenia. Nie bez znaczenia jest też etap współpracy z klientem.

Pierwsza porada prawna w większości przypadków jest bezpłatna, polegając na weryfikacji danego problemu, czy dokumentów. Ma ona też charakter niezobowiązujący. Po jej udzieleniu mogą Państwo sami zdecydować o kontynuacji bądź zawieszeniu współpracy z kancelarią. Warto także nadmienić, że ewentualna wygrana w sprawie o odszkodowanie za szkody komunikacyjne bądź urazy poniesione w wypadku drogowym, przy pracy lub w rolnictwie sprawia, że wszystkie koszty procesowe zostają automatycznie przeniesione na ubezpieczyciela strony odpowiadającej za dane zdarzenie. W praktyce oznacza to całkowite zwolnienie klienta z konieczności opłacenia usług kancelarii, w tym także udzielania pomocy w formie porad prawnych.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Wyślij wiadomość na adres kontakt@piotrdorniak.pl lub zadzwoń 887 887 995


INNE ARTYKUŁY

Przeczytaj również